11. Dzięcioł zielony
Dzięcioł zielony (Picus viridis) Bardzo rzadki dzięcioł. W naszych okolicach spotkać go można nad Narwią, w miejscach gdzie dużo zakrzaczeń, usychających drzew i miejsc niedostępnych, jak np. „Księża Wyspa”.
Dzięcioł zielony (Picus viridis) Bardzo rzadki dzięcioł. W naszych okolicach spotkać go można nad Narwią, w miejscach gdzie dużo zakrzaczeń, usychających drzew i miejsc niedostępnych, jak np. „Księża Wyspa”.
Kowalik zwyczajny (Sitta europaea) Mały ptak osiadły, potrafiący po pniu drzew chodzić z głową w dół. U nas spotykany w Puszczy Białej, zwłaszcza w tej jej części, która jest bliżej Narwi.
Raniuszek (Aegithalos caudatus) to rzadko spotykany ptaszek, gniazdujący w dużym rozproszeniu na terenie niemal całej Polski. Łatwiejszy do zaobserwowania od jesieni do przedwiośnia, kiedy w sporych stadkach wędruje w poszukiwaniu pokarmu. Udało mi się tylko raz zaobserwować go w parku …
Gil (Pyrrhula pyrrhula) to ptak zasiedlający niemal całą Polskę, ale w okresie lęgowym wybiera raczej zaciszne bory z dużą ilością świerka. Dlatego od wiosny do jesieni trudno go spotkać. Za to zimą stadka gili pojawiają się w pobliżu wiosek i …
Sikorka bogatka (Parus major) to najpopularniejsza z polskich sikor zamieszkująca niemal cały kraj. U nas łatwo ją można spotkać nawet w środku miasta. Jest łatwa do rozpoznania – jako jedyna sikorka jest cytrynowo żółta z czarnym łepkiem i białymi policzkami.
Mewa srebrzysta (larus argentatus). Największa z mew jaką w okresie zimowych przelotów można u nas spotkać. Od końca lat 60-tych XX wieku zaczęto obserwować wyprowadzenie lęgów nad środkową Wisłą, a więc stosunkowo niedaleko. Najliczniej spotkać ją można nad morzem. W …
Mewa szara (larus canus). Do niedawna zwana w Polsce mewą pospolitą na wniosek naukowców zmieniono oficjalna nazwę na mewa szara. Wszystko dlatego, że nie jest ona ptakiem pospolitym i licznym. W Pułtusku można je obserwować najłatwiej od jesieni do wiosny …
Łabędź niemy (Cygnus olor). Największy przedstawiciel polskiej awifauny – dorosłe samce ważą kilkanaście kilogramów (zważony rekordzista miał 22,5 kg). Łabędzie nieme zimują nad Bałtykiem, Morzem Północnym i na południu Europy. W Pułtusku łatwy do zaobserwowania praktycznie przez cały rok. W …
Nurogęś, tracz nurogęś (Mergus merganser). W okolicach Pułtuska nurogęsi spotkać można najłatwiej zimą w okolicach mostu „bujanego”. Są to ptaki wędrujące, które odpoczywają u nas. Im bliżej wiosny tym ptaków mniej. Nurogęsi także gniazdują w Polsce, wybierając zaciszne miejsca nad małymi …
Kaczka krzyżówka (Anas platyrhynchos) to najpopularniejsza z dzikich kaczek mieszkających w Polsce. Spotkać ją można nawet w środku miasta, np. przy moście Świętojańskim. Krzyżówki są u nas cały rok, choć najwięcej ich spotkać można od jesieni do wiosny na pułtuskich …